შანხაიში პლასტმასის მკაცრ აკრძალვას 2021 წლის 1 იანვრიდან დაიწყებენ, რომლის მიხედვითაც, სუპერმარკეტებს, სავაჭრო ცენტრებს, აფთიაქებსა და წიგნის მაღაზიებს არ ექნებათ მომხმარებლებისთვის ერთჯერადი პლასტიკური პარკების უფასოდ ან საფასურით შეთავაზების უფლება, როგორც ეს Jiemian.com-მა 24 დეკემბერს განაცხადა. ანალოგიურად, ქალაქის კვების ინდუსტრია აღარ შეძლებს არადეგრადირებადი ერთჯერადი პლასტმასის ჩხირებისა და ჭურჭლის, ასევე გატანისთვის განკუთვნილი პლასტიკური პარკების შეთავაზებას. ტრადიციული სასურსათო ბაზრებისთვის ასეთი ზომები 2021 წლიდან უფრო რბილი შეზღუდვებით, 2023 წლის ბოლომდე პლასტიკური პარკების სრულ აკრძალვამდე გადავა. გარდა ამისა, შანხაის მთავრობამ საფოსტო და ექსპრეს მიწოდების პუნქტებს დაავალა, რომ არ გამოიყენონ არადეგრადირებადი პლასტმასის შესაფუთი მასალები და 2021 წლის ბოლომდე 40%-ით შეამცირონ არადეგრადირებადი პლასტიკური ლენტის გამოყენება. 2023 წლის ბოლოსთვის ასეთი ლენტი კანონით აიკრძალება. გარდა ამისა, ყველა სასტუმროსა და დასასვენებელ სახლს 2023 წლის ბოლომდე ერთჯერადი პლასტმასის ნივთების მიწოდება ეკრძალება.
წელს, პლასტმასით დაბინძურების კონტროლის ეროვნული კომიტეტის (NDRC) ახალი სახელმძღვანელო პრინციპების დაცვით, შანხაი იქნება ერთ-ერთი იმ პროვინციებსა და ქალაქებს შორის, რომლებიც მთელი ქვეყნის მასშტაბით პლასტმასზე ასეთ აკრძალვებს დააწესებენ. დეკემბრისთვის პეკინმა, ჰაინანმა, ძიანგსუმ, იუნანმა, გუანდუნგმა და ჰენანმა ასევე გააუქმეს ადგილობრივი შეზღუდვები პლასტმასისგან, რომლებიც წლის ბოლომდე კრძალავენ ერთჯერადი პლასტმასის ჭურჭლის წარმოებას და გაყიდვას. ცოტა ხნის წინ, რვა ცენტრალურმა დეპარტამენტმა ამ თვის დასაწყისში გამოსცა პოლიტიკა ექსპრეს მიწოდების ინდუსტრიაში მწვანე შეფუთვის გამოყენების დაჩქარების მიზნით, როგორიცაა მწვანე შეფუთვის პროდუქტის სერტიფიცირების და ბიოდეგრადირებადი შეფუთვის ეტიკეტირების სისტემების დანერგვა.